تاریخ انتشار : پنجشنبه 4 آبان 1402 - 22:57
کد خبر : 2074

افزایش مالیات بر سیگار همواره مورد بحث و جدل قرار گرفته است.

افزایش مالیات بر سیگار همواره مورد بحث و جدل قرار گرفته است.

با تصویب نمایندگان مجلس در طول اجرای برنامه هفتم توسعه، مالیات بر محصولات دخانی از جمله سیگار و تنباکو افزایش یافته است. این افزایش در حالی صورت گرفته است که مسئله افزایش مالیات بر سیگار همواره موضوعی مناقشه برانگیز بوده است. تولیدکنندگان اعتقاد دارند که افزایش قیمت موجب افزایش قاچاق سیگار خواهد شد، در حالی

با تصویب نمایندگان مجلس در طول اجرای برنامه هفتم توسعه، مالیات بر محصولات دخانی از جمله سیگار و تنباکو افزایش یافته است. این افزایش در حالی صورت گرفته است که مسئله افزایش مالیات بر سیگار همواره موضوعی مناقشه برانگیز بوده است. تولیدکنندگان اعتقاد دارند که افزایش قیمت موجب افزایش قاچاق سیگار خواهد شد، در حالی که مقامات وزارت بهداشت بر این باورند که افزایش مالیات منجر به کاهش مصرف دخانیات خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس بند الحاقی ۵ ماده ۷۳ لایحه برنامه، به مالیات بر ارزش افزوده خاص محصولات دخانی اضافه شده است. همچنین، مالیات عملکرد، حقوق ورودی و حق انحصار بر محصولات دخانی نیز افزایش یافته است. این افزایش مالیات بر سیگار و تنباکو به صورت سالانه اعمال می‌شود و در سال ۱۴۰۳ به شرح زیر است:

۱-۱: برای تولید داخلی با نشان ایرانی، افزایش ۱۵ درصد
۱-۲: برای تولید داخلی با نشان بین‌المللی، افزایش ۲۵ درصد
۱-۳: برای سیگار وارداتی با هر نشان، افزایش ۵۰ درصد
۱-۴: برای هر بسته تنباکوی پنجاه گرمی تولید داخلی، افزایش ۲۰ درصد
۱-۵: برای هر بسته تنباکو پنجاه گرمی وارداتی آماده مصرف، افزایش ۵۵ درصد

همچنین، برنامه هفتم توسعه تعیین کرده است که تمامی درآمدهای حاصل از اجرای این مقررات توسط سازمان امور مالیاتی جمع آوری و به خزانه داری کل کشور واریز شود. این درآمدها در بودجه‌های سنواتی برای کاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری‌های ناشی از آن، توسعه اماکن ورزشی با اولویت مناطق کم برخوردار و توسعه اماکن ورزشی در مدارس استفاده خواهند شد.

مهم است به‌یاد داشت که از سال ۱۳۹۷، واردات رسمی سیگار متوقف شده است و تمامی سیگارهای خارجی که در داخل کبا تصویب نمایندگان مجلس در طول اجرای برنامه هفتم توسعه، مالیات بر محصولات دخانی از جمله سیگار و تنباکو افزایش یافته است. این افزایش در حالی صورت گرفته است که مسئله افزایش مالیات بر سیگار همواره یک موضوع مناقشه‌برانگیز بوده است. تولیدکنندگان معتقدند که افزایش قیمت منجر به افزایش قاچاق سیگار خواهد شد، اما دست‌اندرکاران وزارت بهداشت بر این باورند که افزایش مالیات منجر به کاهش مصرف دخانیات خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس بند الحاقی ۵ ماده ۷۳ لایحه برنامه، مالیات بر ارزش افزوده خاص محصولات دخانی از جمله سیگار و تنباکو افزایش یافته است. این افزایش شامل تولید داخلی با نشان ایرانی، تولید داخلی با نشان بین‌المللی، سیگار وارداتی با هر نشان، هر بسته تنباکوی پنجاه گرمی تولید داخلی و هر بسته تنباکو پنجاه گرمی وارداتی آماده مصرف است. همچنین، برنامه هفتم توسعه تعیین کرده است که ۱۰۰ درصد درآمدهای حاصل از اجرای این افزایش مالیات به خزانه داری کل کشور واریز شود و در بودجه‌های سنواتی جهت کاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری‌های ناشی از آن، توسعه اماکن ورزشی با اولویت مناطق کم برخوردار و توسعه اماکن ورزشی در مدارس اختصاص یابد.

نکته قابل ذکر این است که واردات رسمی سیگار از سال ۱۳۹۷ متوقف شده است و سیگارهای خارجی که در داخل کشور تولید مشترک ندارند و روی آن‌ها تصاویر هشدار وجود ندارد، به عنوان کالاهای قاچاق تلقی می‌شوند.

در حالی که افزایش مالیات سیگار همواره یک موضوع مناقشه‌برانگیز در کشور بوده است، در برنامه هفتم توسعه تصمیم گرفته شده است که این بند را بازنویسی کرد. به طور خلاصه، این بند از تاریخ ۱۳ دی ماه سال ۱۴۰۰ اجرا شده و مقرر شده است که صنعت دخانیات کشور مالیات و عوارض بیشتری را پرداخت کند. بر اساس این قانون، تولید کنندگان داخلی با برند ایرانی ملزم به پرداخت ۲۷ درصد، تولیدکنندگان داخلی با برند بین‌المللی ملزم به پرداخت ۴۲ درصد و واردکنندگان ملزم به پرداخت ۷۵ درصد مالیات و عوارض هستند. همچنین، هر سال مقرر شده است که درصدی به این ارقام افزوده شود تا در نهایت مالیات و عوارض دریافتی از تولیدکنندگان داخلی با برند ایرانی به ۵۷ درصد، تولیدکنندگان داخلی با برند بین‌المللی به ۹۷ درصد و واردات به ۱۳۵ درصد افزایش یابد.

به علت انتشار خبرهای مبنی بر تصویب مالیات نخی سیگار در کمیسیون تلفیق بودجه، که در نهایت منتفی شد، موضوع مالیات نخی برای سال ۱۴۰۲ اجرا شد. در نتیجه این تصمیم، قیمت سیگار نسبت به سال قبل حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.

موضوع مالیات بر سیگار همواره مناقشاتی بین وزارت بهداشت و تولیدکنندگان سیگار به همراه داشته است. تولیدکنندگان معتقدند که افزایش مالیات سیگار منجر به افزایش قاچاق می‌شود، اما جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات بارها اعلام کرده است که ایران کمترین مالیات را بر محصولات دخانی دارد و افزایش مالیات می‌تواند منجر به کاهش مصرف دخانیات شود.

اخیراً، رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت درباره تصمیم جدید مجلس در برنامه هفتم توسعه اظهار نظر کرده است که احتمالاً اخبار پررنگ درباره “گران شدن سیگار” صحت کاملی ندارند. نرخ‌هایی که در حمتن بالا از جایی در گفتگو بریده شده است و به نظر می‌رسد بخش پایانی متن حذف شده است. اطلاعات دقیقی در مورد تصمیم جدید مجلس در برنامه هفتم توسعه و احتمال تغییرات در قوانین مالیاتی سیگار در دسترس نیست. برای دریافت اطلاعات به‌روز و دقیق‌تر، می‌توانید از رسانه‌ها و خبرگزاری‌های معتبر محلی استفاده کنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.